dobry psycholog warszawa psychoterapia psychodynamiczna warszawa fotorgaf dziecięcy warszawa

Wyszukiwarka


Logowanie


Zarejestruj się

Prezenty na ślub kiedyś i dziś

wedding-1386553_640W przeszłości kupienie prezentu na ślub było banalnie łatwe i nie wymagało ani wysiłku, ani angażowania wielkich środków finansowych. Kupowało się po prostu przedmioty codziennego użytku, które miały przydać się młodej parze na nowej drodze życia i być wyposażeniem ich domu. Była to powszechna praktyka, ponieważ młodzi nie mieszkali z sobą przed ślubem, tak jak dziś jest to na porządku dziennym, i goście weselni takimi podarkami pomagali im się urządzać. Obecnie także oczywiście, nawet jeśli młodzi mieszkają razem, może im się przydać wiele rzeczy, ale nie jest już tak łatwo je kupić, ponieważ wiele z tych przedmiotów już mają. To sprawiło, że jakiś czas temu modne stały się listy prezentów. Młoda para tworzyła taką listę na jakiś czas przed ślubem i przekazywała gościom. Na pewno jest to rozwiązanie praktyczne, ale powstawało na tym tle wiele problemów. Oburzone były przede wszystkim osoby starej daty, ale wielu było też skłonnych uważać, że jest to zachowanie nie na miejscu, nie tylko jeśli chodzi o prezenty ślubne, ale prezenty w ogóle, których nie powinna się wymagać. Ponadto rodziło to problemy natury finansowej, gdyż niektóre znajdujące się na liście prezenty mogły być bardzo kosztowne. Oczywiście wyrozumiałe osoby, którym nie zależy na wzbogaceniu się na weselu, wiedziały, co umieszczać, by nie sprawić innym kłopotu, ale niektóre pary nie mają takich skrupułów i domagają się na przykład zagranicznych wycieczek. Problemy te sprawiły, że obecnie takie listy prezentów można już spotkać dość rzadko. Raczej więc takie rozwiązanie niespecjalnie się przyjęło.
 
Jak jest dzisiaj?
 
Obecnie najpopularniejszym prezentem ślubnym są pieniądze. One przydają się zawsze, a z prezentami rzeczowymi bywa różnie. Goście wychodzą z założenia, że za pieniądze młodzi mogą sobie kupić co chcą i dokładnie takie jak chcą. W rzeczywistości jednak najczęściej pieniądze te mają za zadanie pokryć koszty imprezy, dlatego też wiele osób właśnie na to liczy i spodziewa się wyższych sum niż koszty ślubu i wesela, by nie „wyjść na zero”, ale jeszcze na tym zarobić. Dawanie prezentów w postaci pieniędzy dla gości jest z jednej strony wygodne, ponieważ nie trzeba wymyślać prezentów i obawiać się, że nie będą trafione, z drugiej jednak nie zawsze wiadomo, ile podarować pieniędzy i czy zaspokoi się oczekiwania młodej pary. Na szczęście nie jest tak w każdym przypadku, ale czasem sumy, które postrzegane są jako zbyt niskie, są źle widziane. Przyjęło się, że goście próbują się dowiedzieć, jaki jest koszt wesela od jednej osoby czy pary w miejscu, w jakim wesele jest organizowane i starają się, by ich prezent pokrył przynajmniej koszt przysłowiowego talerzyka.
Niezależnie od tego, że pieniądze rzeczywiście zawsze się przydają, ich największą wadą jest na pewno to, że szybko się rozchodzą i nie pozostaje po nich żadna pamiątka. Dawniej wręczane zaś prezenty rzeczowe służyły młodej parze długi czas, a niektóre były pamiątką przez całe życie, na pewno zaś warto mieć coś, co będzie przypominać o tym wyjątkowym dniu, który przecież wspomina się przez całe życie. Pieniądze niestety nie mają takiej wartości.